Jen to co nám prošlo pod rukama =)

Světelná technika

Solární poskakovač

28. listopadu 2011 v 19:59 | Honza a Honza

SunJumper (Sluneční poskakovač)

Ve škole mě zaujala konstrukce téhle blbovinky a napadlo mě jí dát sem aby se rozšířila dál. K zahnání nudy super věc :-)..
K vhodně sestaveným solárním článkům stačí připojit elektromotorek. Toto prosté řešení ale vyžaduje poměrně vysokou intenzitu osvětlení, jinak se vozítko nepohne. Použité solární články totiž nedokáží při slabším osvětlení vyrobit dostatek energie pro trvalý chod motorku. Proto je nutné energii nejdříve akumulovat v kondenzátoru a pohon pak zapínat až při nashromáždění dostatečného náboje. Vozítko se sice pohybuje "přískokem vpřed", ale ožívá již při nižších intenzitách osvětlení.
Mimo dostatečné kapacity je nutná i řídící elektronika spínající motor. Kromě jednoduchého spínání, kdy je motor zapnut při určité úrovni napětí a opět vypnut při poklesu na hodnotu, kdy se už zastavuje, je možno použít pulzního napájení motorku. Celé zapojení musí pracovat i při nízkém napětí a vykazovat minimální vlastní spotřebu. Následující zapojení je ukázkou poměrně jednoduché konstrukce.

LED stroboskop

22. října 2009 v 20:45 | Jan Merlina
Kliknutím zvětšíte obrázek


Na výstupy můžete dát i víc diod, stačí jen obohatit silnějšími tranzistory. Pro okořenění efektu jsem přidal do zapojení také relé =) pro realističtější zvuk při záblescích (jako výbojkový strobo). Nám tranzistory celkem topí =) ale je to únosné.

Video: nic moc ale tak lepší zdokumentované aspoň takto :)
By: Honza a Honza
Camera: Nokia N73

:D moc se k tomu dodávat nedalo ;)

Zdroj uveden v článku výše...
 
 

Reklama