Jen to co nám prošlo pod rukama =)

Solární poskakovač

28. listopadu 2011 v 19:59 | Honza a Honza |  Světelná technika

SunJumper (Sluneční poskakovač)

Ve škole mě zaujala konstrukce téhle blbovinky a napadlo mě jí dát sem aby se rozšířila dál. K zahnání nudy super věc :-)..
K vhodně sestaveným solárním článkům stačí připojit elektromotorek. Toto prosté řešení ale vyžaduje poměrně vysokou intenzitu osvětlení, jinak se vozítko nepohne. Použité solární články totiž nedokáží při slabším osvětlení vyrobit dostatek energie pro trvalý chod motorku. Proto je nutné energii nejdříve akumulovat v kondenzátoru a pohon pak zapínat až při nashromáždění dostatečného náboje. Vozítko se sice pohybuje "přískokem vpřed", ale ožívá již při nižších intenzitách osvětlení.
Mimo dostatečné kapacity je nutná i řídící elektronika spínající motor. Kromě jednoduchého spínání, kdy je motor zapnut při určité úrovni napětí a opět vypnut při poklesu na hodnotu, kdy se už zastavuje, je možno použít pulzního napájení motorku. Celé zapojení musí pracovat i při nízkém napětí a vykazovat minimální vlastní spotřebu. Následující zapojení je ukázkou poměrně jednoduché konstrukce.


Popis:

Kondenzátor C1 akumuluje energii vyrobenou solárními články. O dostatečné úrovni napětí rozhoduje Schmittův klopný obvod tvořený hradly DD1A a DD1B. Úroveň překlopení se nastavuje trimrem RP1 a hystereze (rozdíl mezi zapnutím a opětovným vypnutím) trimrem RP2. Výstupem klopného obvodu je buď přímo řízen koncový stupeň (propojen jumper SA2), nebo klíčován oscilátor (propojeny jumpery SA1 a SA3). Střídu oscilátoru sestaveného z hradel DD1C a DD1D je možné nastavit trimrem RP3, kmitočet pak vhodnou volbou kondenzátoru C3. Koncový stupeň z tranzistorů VT1 a VT2 zajišťuje vlastní spínání motorku. Podle použitého motorku a koncového tranzistoru VT1 je vhodné upravit hodnotu R2, tak aby při minimální spotřebě na buzení VT1 bylo dosaženo jeho dobrého sepnutí. Dioda VD3 slouží jako ochrana tranzistoru VT1 proti napěťovým špičkám způsobených indukčností motorku.


Oživení:


Oživovat model je nejlépe s labodatorním zdrojem napětí s proudovým omezením. Místo solárního panelu připojíme zdroj napětí nastavený na cca 2.5V. Trimr RP2 nastavíme na maximální odpor, propojíme zatím pouze jumper SA2. Při protáčení trimru RP1 mezi krajními polohami musíme docílit zapínání a vypínání motorku. Proudový odběr při vypnutém motorku by neměl přesáhnout 1mA. Případnou chybu hledáme buď v zapojení hradel DD1A a DD1B, nebo v koncovém stupni z tranzistorů VT1 a VT2. Rozpojením jumperu SA2 a propojením SA1 a SA3 zapojíme i oscilátor z hradel DD1C a DD1D a ověříme, že lze nastavit střídu pomocí RP3, nejlépe sledováním napětí elektromotorku osciloskopem.

Po ověření funkčnosti přistoupíme k nastavování. Podle použitého motorku a solárních článků nastavíme vhodné úrovně spínání a rozpínání Schmittova klopného obvodu. Trimrem RP1 nastavujeme úroveň spínacího napětí a trimrem RP2 rozdíl napětí mezi zapnutím a vypnutím motorku. Nastavení RP1 a RP2 se navzájem ovlivňuje a je třeba chvíli experimentovat. Nastavením RP3 je nutno nalézt vhodnou střídu oscilátoru z hradel DD1C a DD1D, která je kompromisem mezi točivým momentem motorku a spotřebou pohonu. Pro pokusnou konstrukci se osvědčilo spínání při úrovni 3V, vypínání při 1V a střída asi 0.65. Přesné nastavení je vhodné upravit podle uvažovaných světelných podmínek.


Konstrukce:

Tu bych nechal na každém z vás jak si s ní poradí :-), pro inspiraci můžete kouknout na zdroj z kterého jsem čerpal.

Pohled ze strany součástek (není ve správném měřítku)


Foto Honzového bastlu, ve fázi vylaďování ;) 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 fake breitling bentleygmt watches fake breitling bentleygmt watches | E-mail | Web | 2. května 2013 v 9:17 | Reagovat

A. Because he wanted to see time fly!
http://www.latewatches.com/parmigiani.html

2 Michal Michal | E-mail | 25. března 2014 v 14:52 | Reagovat

Dobrý den, potřeboval bych se optat jaký motorek jste v tomto zapojení použili. Pokud to byl 3V motorek, co jste museli předělat či poupravit dle předešlého zapojení na 1,5V v DPS. Pokud by jste měl dokumentaci na 3V motorek po úpravě, byl by problém ji poslat. Děkuji za odpověď.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama